Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Systemy kontroli dostępu polecane dla obiektów biurowych i zakładów przemysłowych

Dzięki systemom kontroli dostępu tylko uprawnione osoby mogą dostawać się do określonych pomieszczeń w biurowcach, fabrykach i innych obiektach. Systemy takie powstają dzięki połączeniu urządzeń elektronicznych oraz barier mechanicznych, które ominąć można tylko dzięki potwierdzeniu swoich uprawnień. Przyjrzyjmy się współcześnie wykorzystywanym do tego technologiom.
Zarówno w obiektach biurowych, jak i w zakładach przemysłowych znajdują się takie pomieszczenia, do których nie wolno dopuścić przypadkowych osób. Najlepszymi przykładami mogą być serwerownie oraz, w dobie RODO, biura wyposażone w komputery z dostępem do zgromadzonych przez firmę danych osobowych pracowników lub klientów. Oczywiście systemy kontroli dostępu zabezpieczają także cenne mienie przed kradzieżą.
– Korzyść z ich użytkowania stanowi również możliwość monitorowania na bieżąco aktywności pracowników w określonych strefach – dodaje przedstawiciel firmy ATLine, oferującej nowoczesne systemy kontroli dostępu i systemy alarmowe.
Elementy systemu kontroli dostępu
Systemy kontroli dostępu stosowane w biurowcach i fabrykach składają się zwykle z:
elementów zaporowych, czyli bramek i drzwi wyposażonych w zamki elektroniczne,
urządzeń identyfikujących, które szczegółowo opiszemy poniżej,
centrali nadzorującej działanie systemu, dzięki której na bieżąco decydować można o przyznawaniu i odbieraniu dostępu konkretnym osobom.
Urządzenia identyfikujące mogą rozpoznawać tożsamość osób uprawnionych do ominięcia bariery na podstawie cech biometrycznych (takich jak linie papilarne, siatkówka oka, rysy twarzy) albo wymagać użycia karty zbliżeniowej, breloka RFID lub pilota radiowego. Rolę urządzenia zbliżeniowego mogą również pełnić odpowiednio skonfigurowane smartfony i smartwatche. Najprostsze zabezpieczenia udzielają dostępu do chronionej strefy po wpisaniu stosownego kodu. Możliwe jest oczywiście połączenie kilku metod potwierdzania uprawnień, na przykład umieszczenie obok siebie czytnika linii papilarnych i czytnika kart magnetycznych.
Żeby system kontroli dostępu działał prawidłowo, niezbędne jest zachowanie stosownych ograniczeń w zakresie dystrybucji kluczy oraz przypisywanie uprawnień o różnych poziomach. Musi być też on zaprojektowany z myślą o konkretnej lokalizacji, w której spełniać ma swoją rolę. Należy więc skorzystać z usług sprawdzonej firmy, dysponującej certyfikatami potwierdzającymi kompetencje jej pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana