Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Różnice między oświetleniem ewakuacyjnym a awaryjnym
Według norm regulujących bezpieczeństwo w budynkach, w tym również związanych z oświetleniem awaryjnym, oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne to nieco inne rodzaje oświetlenia, które mają różne funkcje i cele. Poniżej wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice.
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne – definicje
Oświetlenie awaryjne jest ogólnym określeniem kilku specyficznych odmian oświetlenia, do których zalicza się m.in. oświetlenie ewakuacyjne. Głównym celem oświetlenia awaryjnego jest zwiększenie bezpieczeństwa osób biorących udział w potencjalnie niebezpiecznym procesie lub znajdujących się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, a także umożliwienie właściwego zakończenia działań w sposób bezpieczny dla osób przebywających w danym rejonie. Oprawy awaryjne stanowią oświetlenie zapasowe, którego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu widoczności w przypadku awarii zasilania urządzeń do oświetlenia podstawowego. Oprawy ewakuacyjne mają natomiast na celu oświetlenie drogi dla szybkiego i bezpiecznego wyjścia z budynku w czasie awarii oświetlenia podstawowego.
Najważniejsze przepisy dotyczące oświetlenia awaryjnego
Przepisy określają wymagania, jakie muszą spełniać budynki pod względem oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Wskazują one m.in. wysokość budynków, w których obowiązkowe jest stosowanie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz czas, przez który powinno działać oświetlenie ewakuacyjne. Zgodnie z normami PN-EN 1838, oświetlenie awaryjne powinno działać co najmniej jedną godzinę, natomiast oświetlenie ewakuacyjne dwie godziny – tłumaczy ekspert z TM Technologie, producenta oświetlenia awaryjnego.
Bardzo istotnym elementem oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego są ich źródła zasilania. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. określa, że w budynkach, w których zanik napięcia w elektrycznej sieci zasilającej może spowodować zagrożenie życia, zdrowia ludzi lub znaczne straty materialne, należy zasilać co najmniej z dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii elektrycznej oraz wyposażać w samoczynnie załączające się oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana