Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Planowanie instalacji elektrycznej w domu
Każdy remontujący bądź budujący mieszkanie wie, jak uciążliwe bywa zaplanowanie instalacji elektrycznej. Ta kluczowa dla codziennego funkcjonowania infrastruktura potrafi nastręczyć wielu problemów natury logistycznej. Jej układ to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od stylu i trybu życia. Dziś skupimy się na tym, jak zaplanować instalację elektryczną w twoim domu. Nasze porady powinny znacznie ułatwić ci życie w trakcie remontu.
Instalacja elektryczna – kluczowy element każdego mieszkania
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas planowania nowego mieszkania jest zaniedbanie instalacji elektrycznej. Problem ten dotyczy również mieszkań w stanie deweloperskim. Bardzo często spotkać się można z sytuacją, w której ilość gniazdek i lamp dostępnych w nowo kupionym mieszkaniu będzie naprawdę skromna. W takiej sytuacji konieczna jest gruntowna reorganizacja. W przeciwnym razie twoje mieszkanie zamieni się w gąszcz przedłużaczy. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem przejrzeć schemat instalacji elektrycznej w domu.
Przeczytaj również: Dlaczego montaż instalacji elektrycznej warto powierzyć profesjonalistom?
Planowanie instalacji elektrycznej
Pierwszym krokiem, który powinieneś poczynić, jest określenie ilości urządzeń, z których będziesz chciał korzystać oraz ustalenie ich miejsca. Zastanów się, jakie są twoje wymagania względem sprzętu muzycznego, w jakim punkcie chcesz korzystać z komputera oraz gdzie postawisz telewizor. Projekt instalacji elektrycznej to pierwszy krok ku komfortowi codziennego życia.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie materiały elektryczne?
Jeśli nie czujesz się na siłach, by własnoręcznie zaprojektować rozmieszczenie gniazdek i punktów świetlnych, skorzystaj z usług architektów. Eksperci powinni kompleksowo przygotować rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji elektrycznej w twoim mieszkaniu.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje instalacji elektrycznej?
Instalacja elektryczna w pokojach
Według zaleceń ekspertów na każde 4-6 m2 mieszkania powinno przypadać jedno gniazdko wtykowe. Standardowo montuje się je na wysokości 30 cm od podłogi. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, jeśli posiadasz małe dzieci.
Instalacja elektryczna w sypialni powinna składać się z gniazdek do podłączenia lamp nocnych i sprzętów, które chcesz trzymać na szafce przy łóżku. Jeśli w sypialni mieszkają dwie osoby, pamiętaj o symetrycznym rozłożeniu źródeł prądu.
Przyjęło się, że w przedpokoju montuje się jedno gniazdko wtykowe na 5 m. Przezornie możesz zamontować dwa. Pozwoli to na podłączenie większej ilości urządzeń, nie narażając całej instalacji elektrycznej na destabilizację.
Infrastruktura energetyczna w kuchni to najbardziej problematyczna kwestia. Zazwyczaj to w tym pomieszczeniu znajduje się najwięcej urządzeń. Warto gniazda zaplanować w taki sposób, by nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Zazwyczaj umieszcza się je za szafkami.
Inne gniazdka w instalacji energetycznej
Domowa instalacja elektryczna to nie tylko gniazdka wtykowe i włączniki światła. W praktyce spotkać można się z dodatkowymi gniazdami, które mogą być niezwykle użyteczne w codziennym użytkowaniu. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
Gniazda HDMI – umożliwiają przesyłanie sygnału telewizji cyfrowej
Gniazda teleinformatyczne – służą do podłączania innych urządzeń, takich jak telefon czy komputer
Gniazda multimedialne – pozwalają ograniczyć ilość przewodów w instalacji elektrycznej i skomunikować ze sobą urządzenia do odtwarzania multimediów.
Gniazda głośnikowe – szczególnie ważne, gdy posiadasz w domu instalację audio lub kino domowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana