Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Od czego zależy bezproblemowe funkcjonowanie sieci elektrycznej?
Urządzenia elektryczne znajdują się w każdym domu, gospodarstwie, lokalu usługowym i zakładzie produkcyjnym. Sieć elektroenergetyczna, która je zasila, musi być odpowiednio zabezpieczona, by działała bezproblemowo. Od tego zależy nie tylko dostępność prądu u odbiorców, ale też bezpieczeństwo wszystkich korzystających z niej osób oraz załogi obsługującej sieć. Jakie zabezpieczenia stosuje się w tym celu i co można zrobić, by sieć była bezawaryjna?
Zastosowanie ochrony środowiskowej sieci elektrycznej
To podstawowy parametr bezproblemowego użytkowania sieci elektrycznej. Samą ochronę można podzielić na:
przeciwporażeniową;
przeciwprzepięciową;
przeciwpożarową;
przeciw szkodliwości wizualnej.
Cenną uwagę w tej kwestii podają specjaliści z firmy El-Tech z Mysłowic: „Podstawową ochronę przeciwporażeniową stosuje się przez projektowanie sieci zgodnie z obowiązującymi zasadami dla montażu elementów elektroenergetycznych”. Zastosowanie się do nich umożliwia zachowanie bezpieczeństwa zarówno w przypadku działania sieci, jak i podczas naprawy. Kolejna kwestia związana z bezproblemowym działaniem sieci elektrycznej to zastosowanie zgodnej z prawem ochrony odgromowej. To ona w zasadzie jest jedynym środkiem zapobiegającym wystąpieniu przesyłu nadmiernego prądu przez sieć spowodowanego przepięciem.
Pozostałe formy ochrony sieci elektrycznej a jej funkcjonowanie
Siec elektryczna jest również narażona na wystąpienie pożaru. Dlatego należy stosować się do podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej dla sieci elektroenergetycznej. Do takich środków zaliczają się:
wzniesienie ścian stacji elektroenergetycznych sąsiadujących z innymi obiektami, które są odporne na działanie ognia;
projektowanie stanowisk transformatorowych pod kątem ograniczenia wpływu pożaru;
łukochronności stacji wnętrzowych;
wyposażenia stanowisk transformatorów w automatyczne systemy gaśnicze.
Warto wspomnieć o tym, że prawidłowy montaż stacji transformatorowych to nie jedyne zadanie dla monterów. Konieczne jest też minimalizowanie uciążliwości estetycznych i logistycznych dla środowiska. Aby sieć elektryczna działała bezproblemowo i nie była uciążliwa dla mieszkańców, wykorzystuje się optymalną drogę biegnięcia linii elektroenergetycznych i konstrukcje wąskotrzonowe wsporcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana