Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody pomiaru pyłu zawieszonego
Pyły zawieszone w powietrzu, które pochodzą z ludzkiej działalności, są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dodatkowo przyczyniają się także do degradacji środowiska naturalnego. Dlatego też ich emisja jest ściśle kontrolowana poprzez dokonywanie pomiarów. Z tego artykułu dowiesz się więc czym są pyły zawieszone i w jaki sposób bada się ich stężenie w powietrzu.
Czym jest pył zawieszony?
Pyły zawieszone określane skrótem PM (ang. Particulate Matter) to niewielkie cząsteczki unoszące się w powietrzu, które wpływają na jego jakość. Ich pochodzenie może być naturalne lub antropogeniczne, przy czym drugie z nich są o wiele niebezpieczniejsze. Specjalistyczne placówki, takie jak Laboratorium Badań Środowiskowych, podczas przeprowadzania analiz jakości powietrza, wyróżniają natomiast dwa rodzaje pyłów zawieszonych. Pierwszy z nich to PM10, o średnicy cząsteczek nie większej niż 10 μm. Drugi - PM2,5, cechuje się natomiast cząsteczkami o średnicy poniżej 2,5 μm i wchodzi w skład pyły PM10.
Metody stosowane do pomiaru stężenia pyłu zawieszonego
Metody pomiaru pyłów zawieszonych w powietrzu atmosferycznym określa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Zgodnie z nią, stężenie PM10 oraz PM2,5 określa się więc za pomocą dwóch uzupełniających się metod:
grawimetrycznej,
automatycznej.
Charakterystyka grawimetrycznej oraz automatycznej metody pomiaru pyłów zawieszonych
Grawimetryczna metoda bazuje na zastosowaniu poborników pyłowych. Są one urządzeniami zasysającymi powietrze, wyposażonymi w filtry wymieniane regularnie i automatycznie przez 2 tygodnie, co 24 godziny. Po tym czasie pomiar pyłów zawieszonych odbywa się poprzez zważenie wszystkich filtrów. Uzyskana w ten sposób różnica ich masy wyjściowej i tej uzyskanej po ekspozycji, wskazuje więc stężenie PM10 oraz PM2,5. Dzięki temu metoda gwarantuje uzyskanie bardzo dokładnych wyników.
W metodzie automatycznej pomiarów pyłów zawieszonych stosowane są natomiast certyfikowane mierniki. Urządzenia te dokonują analizy stężenia pyłów w powietrzu „na bieżąco”. Wyniki podawane są z kolei zarówno w krótkich odstępach czasu np. co godzinę, jak i w ujęciu średniodobowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana