Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o montażu THT
Znaczna ilość układów elektronicznych różnego rodzaju znajduje się w większości maszyn i urządzeń, pojazdów oraz przedmiotów codziennego użytku od lamp LED przez samochody aż po domowe pralki. Wiele podzespołów tego typu składa się z płytek z obwodami drukowanymi, do których przytwierdzono poszczególne podzespoły zarówno proste oporniki, jak i mikroprocesory. Mogą one być montowane na różne sposoby, w tym również w tradycyjnej technologii THT.
Na czym polega montaż THT?
Podstawą wykorzystywanej dziś elektroniki są płytki drukowane PCB (Printed Circuit Board) wykonane z materiału dielektrycznego pokrytego miedzianą folią przewodzącą, która tworzy poszczególne ścieżki między komponentami. Stanowią one zarówno szkielet połączeń przygotowywany w ramach projektowania urządzeń elektronicznych, jak i bazę montażową dla wszelkiego rodzaju elementów – tranzystorów, kondensatorów, rezystorów czy bardziej złożonych układów scalonych. Tradycyjnym sposobem ich montowania jest wykonanie w płytce specjalnych otworów, przez które przewleka się później wyprowadzenia określane niekiedy jako „nóżki”, a następnie łączy z polami lutowniczymi ulokowanymi po przeciwnej stronie PCB. Po przylutowaniu pozostałe części nóżek są odcinane. Taka technologia montażu jest nazywana skrótem THT od Through-Hole Technology.
Co daje korzystanie z montażu THT i kiedy się sprawdza?
Montaż THT tzw. przewlekany jest alternatywą dla montażu powierzchniowego, czyli SMT (Surface Mount Technology) prowadzonego z użyciem komponentów SMD (Surface Mounted Devices). Zaletami korzystania z THT będzie uzyskanie mocnego połączenia mechanicznego elementów z płytką oraz wysoka odporność na przegrzewanie. Wadami okaże się niższa wydajność procesu, wyższa cena i pracochłonność spowodowana koniecznością przygotowania otworów, a także konieczność pozostawienia większej ilości wolnego miejsca. Montaż THT sprawdza się jednak znakomicie na etapie tworzenia prototypów oraz produkcji małoseryjnej. Układy wykonane w technologii THT będą też odporniejsze na wysokie moce i nadają się do komponentów pracujących w ciężkich warunkach oraz tam, gdzie liczy się wysoka trwałość. Firmą oferującą manualny montaż przewlekany, jest EMAG-SERWIS, zajmująca się także zautomatyzowaną technologią SMT jedno- i dwustronną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana