Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wyświetlacze stosowane są na statkach?
Statki pływające po śródlądowych drogach wodnych rejonów od 1 do 4 muszą spełniać określone przepisami wymagania techniczne związane z ich wyposażeniem. Jednym z elementów, które muszą się znaleźć obowiązkowo na ich stanie są wobec tego monitory. Jakie ich rodzaje są wobec tego montowane na pokładach statków żeglugi śródlądowej oraz do czego są one wykorzystywane?
W jakim celu na statkach są stosowane monitory?
Każdy statek musi mieć zastosowany w sterówce wyświetlacz, który pozwala między innymi na ocenę obrazu radaru, a także wielu innych istotnych parametrów związanych z żeglugą śródlądową. Jego miejsce i sposób montażu określany jest natomiast poprzez przepisy, wśród których wymienić można między innymi normę europejską ustanawiającą wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej.
Jakie parametry muszą spełniać wyświetlacze znajdujące się na wyposażeniu statków?
Stosowane na statkach wyświetlacze muszą spełniać określone parametry, które wynikają przede wszystkim ze specyfiki miejsca ich zastosowania. Przede wszystkim powinny one wobec tego być odporne na uderzenia, wibracje i zarysowania oraz stłuczenia, a także wilgoć i zalania. Dodatkowo wyświetlacze klasy morskiej muszą gwarantować także pełną widoczność wyświetlanych elementów nawet w świetle słonecznym.
Monitory przemysłowe jako element wyposażenia statków
Warunki związane z parametrami wyświetlaczy klasy morskiej spełniają między innymi monitory przemysłowe amerykańskiej marki VarTech Systems, dostępne w ofercie dostawcy sprzętu dla przemysłu cywilnego i wojska Forcepol. Urządzenia te są zgodne z wymaganiami przemysłowymi, morskimi oraz wojskowymi standardami MIL, a także mają certyfikaty NEMA 6 (IP67). Dzięki temu, że są dostępne nie tylko w standardowych wariantach, ale także wykonywanych na zamówienie możliwe jest ich odpowiednie dostosowanie do niemal każdych potrzeb występujących na statkach. Dodatkowo wyposażone są one również w kilka technologii ekranów dotykowych do wyboru, przez co mogą być stosowane do sterowania mostkiem, nawigowania, a także nadzoru procesów automatycznych statku.
Podsumowując, wyświetlacze stosowane na statkach muszą być urządzeniami wykazującymi dużą odporność na czynniki niszczące, gdyż bardzo często to właśnie od poprawności ich działania oraz wskazań zależy zdrowie, a niekiedy nawet życie załogi jednostki pływającej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana