Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są rodzaje kondensatorów energetycznych?
Stabilność działania sieci energetycznych zależy od wielkości poboru mocy. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc bierną utrzymanie odpowiednich parametrów funkcjonowania systemu jest mocno utrudnione. Ze względu na to dostawcy energii pobierają zwiększone opłaty, które w przypadku większych przedsiębiorstw mogą stanowić poważny problem, stąd konieczne jest stosowanie odpowiednich metod kompensacji, w tym kondensatorów energetycznych.
Dlaczego kondensatory energetyczne są niezbędne i jakie są ich rodzaje?
W zastosowaniach przemysłowych często korzysta się z urządzeń, które mają wysokie zapotrzebowanie na tzw. moc bierną, które będzie niezbędna np. w silnikach elektrycznych czy elektromagnesach oraz transformatorach. Ze względu na zwiększony odbiór mocy biernej indukcyjnej, znacznie obniża się wartości współczynnika mocy cosφ poszczególnych urządzeń, co bezpośrednio doprowadza do zwiększania się strat powstających w sieci, ponieważ oznacza konieczność podniesienia poziomu dostępności energii oraz generuje wysokie straty jej przesyłu i ograniczenie przepustowości systemu przesyłowego, a ponadto przyczynia się do powstawania dużych spadków napięcia. Z uwagi na fakt, że zarówno cały system elektroenergetyczny, jak i jego poszczególne elementy nie mogą właściwie funkcjonować w sytuacji niskich wartości współczynnika mocy cosφ, konieczne staje się stosowanie układów pozwalających na kompensowanie poboru mocy biernej. Dostawcy energii skłaniają odbiorców do korzystania z systemów kompensacyjnych, które spowodują zwiększanie współczynnika mocy cosφ do odpowiednich wartości np. przez montaż baterii kondensatorów. W grę wchodzą kondensatory energetyczne jednofazowe i trójfazowe zależnie od obsługiwanych urządzeń.
Co charakteryzuje kondensatory jedno- i trójfazowe?
Kondensatory jednofazowe są używane tam, gdzie rozbieżności między poborem mocy czynnej a mocy biernej, są duże, co sprawia, że każda faza musi być kompensowana niezależnie od siebie. Kondensatory trójfazowe można zastosować w miejscach, gdzie pojawiające się asymetrie w są nieduże albo mają wartość stałą, a więc wartość współczynnika mocy cosφ jest bardziej zbliżona do poziomów optymalnych. Firma REBUD z Nowej Soli oferuje kondensatory jedno- i trójfazowe o różnych parametrach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana