Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zlokalizować uszkodzenia w kablach?
Warunkiem szybkiej naprawy przewodów elektroenergetycznych i przywrócenia napięcia w instalacji jest dokładne zlokalizowanie miejsca uszkodzenia kabla. Choć dostępnych jest kilka metod wykrywania awarii kabli, to niektóre z nich, dzięki wysokiej efektywności są najbardziej popularne. Dowiedz się, jak zlokalizować uszkodzenia w kablach i jaka metoda jest najlepsza.
Dlaczego dokładne znalezienie miejsca awarii kabla jest ważne?
Linie elektroenergetyczne, zwłaszcza te podziemne poddawane są dużym obciążeniom eksploatacyjnym i czasami ulegają uszkodzeniom. Mogą być one spowodowane nieprawidłową eksploatacją lub czynnikami natury zewnętrznej. Uszkodzony kabel energetyczny powoduje brak zasilania, co może przyczynić się do dużych strat i dysfunkcji różnego typu instytucji, czy obiektów. Może również zagrażać infrastrukturze krytycznej. Dlatego w arsenale firm zajmujących się lokalizacją uszkodzeń kabli znalazły się niezawodne metody, które pozwalają na szybkie i dokładne wykrywanie awarii. Dobrym przykładem jest firma KM&JP z Kowiesów, która zajmuje się diagnostyką kabli elektroenergetycznych oraz wykonuje pomiary rezystancji izolacji kabli niskiego, średniego i wysokiego napięcia.
Metody lokalizacji uszkodzeń kabli elektroenergetycznych
Choć istnieje wiele sposobów wykrywania awarii kabli, to najskuteczniejszą metodą jest lokalizacja uszkodzeń w liniach kablowych za pomocą techniki przebicia żyły do gleby. Badanie polega na zastosowaniu generatora impulsów o dostatecznie dużym napięciu. Obwód zamyka się poprzez ziemię, w której wytwarza się różnica potencjałów. Mierzy się ją za pomocą czułych galwanometrów. Miejsce, w którym ta różnica jest największa, jest miejscem uszkodzenia kabla. Metoda jest bardzo skuteczna przy przebiciach napięcia w kablu do ziemi, zwłaszcza w lokalizacjach bez asfaltu i betonu. Innymi metodami lokalizacji uszkodzeń są:
Analiza reflektometryczna w dziedzinie czasu (TDR), w której miernik generuje impuls o niskim napięciu i wysokim natężeniu. Odbija się on od miejsc, w którym wskutek uszkodzenia ulega zmianie impedancja falowa.
Technika odbicia impulsów niskonapięciowych od łuku ARM (Arc Reflection Method), która polega na wysłaniu impulsu niskonapięciowego o znacznej energii i zapaleniu łuku elektrycznego w miejscu awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana