Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie wewnętrzne domu?
Źródła światła we wnętrzach powinny być tak rozmieszczone i dobrane, aby zapewniały wydajną pracę i przyjemny wypoczynek. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, oświetlenie w domu lub mieszkaniu powinno być rozproszone i umieszczone w różnych miejscach. O czym jeszcze trzeba wiedzieć na etapie projektowania, aby uzyskać zadowalający efekt końcowy? Podpowiadamy.
Oświetlenie strefowe
Jedną z cech charakterystycznych starszego stylu w aranżacji wnętrz była jedna, centralnie umieszczona pod sufitem lampa. Później, wraz z rozpowszechnieniem się sufitów podwieszanych, oświetlaliśmy niemal całą ich powierzchnię przy użyciu diod elektroluminescencyjnych (tzw. „ledów”). Dziś jest zupełnie inaczej. Jak wyjaśniają architekci wnętrz, obecnie stawiamy na oświetlenie strefowe. Co to oznacza? Ze względu na wielofunkcyjność pomieszczeń, lampy rozmieszczone są w różnych miejscach. Poszczególne źródła światła powinny cechować się też odmienną barwą i natężeniem. Dzięki temu w jednym pokoju możemy stworzyć przestrzeń roboczą do pracy, a później zaaranżować wygodny kącik wypoczynkowy.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie materiały elektryczne?
Uwzględnienie przeznaczenia danego pomieszczenia
Na etapie planowania instalacji elektrycznej i później – doboru konkretnego rodzaju oświetlenia, trzeba przede wszystkim określić funkcję poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo, często stosowane obecnie salony z aneksami kuchennymi wymagają wielu różnych źródeł światła. Przy blacie kuchennym warto zdecydować się na lampy ledowe tuż nad blatem. W salonie z kolei dobrze jest postawić na rozproszone światło z góry, a także wiele lamp o ciepłej barwie i niewielkim natężeniu. W łazienkach praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie lustra zimnym światłem i wybór żarówek o barwie neutralnej w okolicach wanny (dla lepszego relaksu).
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje instalacji elektrycznej?
Na jakim etapie budowy zaplanować oświetlenie?
Jak doradzają specjaliści, o planowaniu oświetlenia wewnętrznego w domu warto pomyśleć już na etapie projektu. Dzięki temu możemy optymalnie dostosować rozmieszczenie oświetlenia do potrzeb użytkowników. Unikniemy w ten sposób późniejszych problematycznych modyfikacji, takich jak np. kucie tynków czy montaż dodatkowych kabli elektrycznych. Ważne jest również to, aby na etapie wykonywania instalacji korzystać wyłącznie z usług profesjonalnych firm. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest WI-KO-MA Instalacje Elektryczne w Rybniku. Firma zajmuje się też wymianą instalacji w budynkach remontowanych i oferuje doradztwo w zakresie doboru osprzętu elektrycznego.
Przeczytaj również: Dlaczego montaż instalacji elektrycznej warto powierzyć profesjonalistom?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana