Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fotowoltaika – najnowszy trend na rynku energetycznym
Jednym z najprężniej rozwijających się w ostatnim czasie segmentów rynku energetycznego jest fotowoltaika. Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż popularnych paneli słonecznych. Postawa taka wynika ze sporych oszczędności, jakich można dokonać dzięki nim oraz zwiększającej się świadomości ekologicznej. Jeśli również planujesz zacząć przygodę z fotowoltaiką, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na start.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to najprościej rzecz ujmując dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej na prąd elektryczny przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Początki prac w tej dziedzinie datuje się na XIX wiek, lecz efekty osiągane wtedy były mizerne. Udawało się wykorzystać zaledwie 1-2% energii słonecznej. Nowe możliwości pojawiły się w drugiej połowie XX wieku, wraz z wynalezieniem ogniw fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu krzemu efektywna konwersja jednej energii w drugą stała się o wiele prostsza.
Przeczytaj również: Czy panele fotowoltaiczne można montować na balkonie?
Dziś fotowoltaika wykorzystywana jest na szeroką skalę w gospodarstwach domowych. Panele słoneczne znaleźć możemy na wielu polskich budynkach. Prąd pozyskiwany w ten sposób jest darmowy, a źródło, jakim jest słońce, pozwala na niemalże nieograniczone możliwości produkcji energii.
Przeczytaj również: Panowanie nad rachunkami za prąd dzięki fotowoltaice
Po co nam fotowoltaika?
Widmo zbliżającej się katastrofy klimatycznej sprawiło, że wiele osób na całym globie zaczęło świadomie korzystać z zasobów odnawialnych źródeł energii. Dzięki fotowoltaice możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy i ratowanie naszej planety jednocześnie. Poza tym panele słoneczne przyczyniają się do realnego wzrostu wartości nieruchomości, na której je zamontowano. W tym miejscu należy wspomnieć również o dofinansowaniu do fotowoltaiki. Obecnie chcąc założyć instalację, można starać się o co najmniej kilka różnych źródeł dodatkowego finansowania przedsięwzięcia.
Choć ilość energii produkowana dzięki fotowoltaice nie pozwala na pełne zaspokojenie dziennego zapotrzebowania, przyczynia się ona do spadku wydatków. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są ciężkie warunki magazynowania prądu pozyskanego tą drogą. Poza tym, elektryczności potrzebujesz również w czasie, gdy panele jej nie produkują – w nocy.
Jak działa fotowoltaika?
Systemy fotowoltaiczne zazwyczaj przyłącza się bezpośrednio do sieci elektrycznej. Dzięki temu, w momencie, gdy zaczynasz produkować więcej energii, niż potrzebujesz, ponadprogramowa część zostaje wysłana i zmagazynowana u operatora. Gdy znowu jej będziesz potrzebować, zostanie ona ponownie przesłana do twojego domu. W takim układzie stajesz się prosumentem – producentem i konsumentem jednocześnie.
Dlaczego nie magazynować energii samemu? Niestety, polskie prawo nie pozwala na pełną samowystarczalność elektryczną. Co więcej, dużych problemów nastręczać może przechowywanie prądu. Na rynku można znaleźć akumulatory fotowoltaiczne, ale nie cieszą się one wielką popularnością.
Energię wyprodukowaną w skutek działania paneli fotowoltaicznych można użyć nie tylko do zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. Dzięki niej możliwe jest również ogrzewanie wody i mieszkania w zimne dni. Aby jednak do tego doszło, konieczne są konsultacje z firmą instalującą panele fotowoltaiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana