Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Fakty i mity na temat oświetlenia LED
Wraz z szybkim rozwojem oświetlenia LED zaczęli pojawiać się zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Początkowe modele znacznie różniły się od obecnie dostępnych produktów. W związku z tym powstał szereg rozpowszechnianych mitów. W dużej mierze wynika to z braku aktualnej wiedzy. Wychodzimy naprzeciw. Rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat oświetlenia LED oraz przedstawiamy kilka faktów dotyczących tej technologii.
3 fakty o technologii LED
Fakt 1. Oświetlenie ledowe jest odporne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do innych technologii oświetleniowych, LEDy nie mają żadnych ruchomych i delikatnych elementów. Dzięki takiej budowie są niezwykle wytrzymałe.
Fakt 2. Oświetlenie LED jest najbardziej uniwersalnym źródłem światła. Żaden inny rodzaj oświetlenia nie jest dostępny w tak wielu formach i kolorach. Co więcej, LEDy mogą być stosowane w różnych warunkach. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do użytku w domu i na zewnątrz, a także lampy ledowe przemysłowe.
Fakt 3. Diody LED są bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki. Żywotność diod LED określana jest nawet na 50 000 godzin, natomiast klasycznych lamp żarowych – około 2000 godzin.
3 najczęściej powtarzane mity o oświetleniu LED
Mit 1. Oświetlenie LED jest niebezpieczne dla oczu. Diody LED nie wytwarzają większej ilości światła niebieskiego, niż pozostałe rodzaje oświetlenia. Kluczem jest jednak odpowiedni dobór mocy i temperatury barwowej.
Mit 2. Oświetlenie LED jest drogie. Prawdą jest, że dobrej jakości oświetlenie ledowe jest droższe, niż klasyczne rozwiązania. Jednak koszt zakupu to nie wszystko.
Jak tłumaczy specjalista z firmy Onled: Chcąc określić czy dane oświetlenie jest tanie czy drogie należy wziąć pod uwagę również inne aspekty, jak koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej oraz czas użytkowania, czyli żywotność. Okazuje się, że diody LED nie mają sobie równych. Nie tylko pobierają bardzo mało prądu, ale również świecą bardzo długo. To sprawia, że oświetlenie LED jest bardzo energooszczędne.
Mit 3. Oświetlenie ledowe emituje jedynie rażąco białe światło. Początkowo LEDy świeciły jedynie bardzo białym światłem, jednak wraz z biegiem czasu ilość odcieni znacznie się poszerzył. Obecnie dostępny jest szeroki wachlarz kolorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana