Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego wykorzystuje się cewki indukcyjne?
Cewki indukcyjne to elementy, które są często stosowane w układach elektrycznych. W zależności od tego, gdzie zostaną wykorzystane oraz jakie zadanie mają spełniać, mogą charakteryzować się różną budową. Ich zastosowanie pozwala na optymalizację napięcia elektrycznego w układzie oraz filtrowanie częstotliwości. Dowiedz się, czym są cewki indukcyjne oraz gdzie się je wykorzystuje.
Cewki indukcyjne – budowa
Należy wiedzieć, że w dużej mierze budowa cewki indukcyjnej zależy od tego, jakie zadanie ma spełniać. Najprostsze elementy składają się z:
rdzenia magnetycznego – choć są również cewki, które go nie mają, czyli z tzw. rdzeniem powietrznym,
izolowanych zwojów.
Natomiast liczba zwojów owiniętych wokół rdzenia może się różnić w zależności od zastosowania cewki. Do produkcji tych części stosuje się metalowy drut o dużej sztywności, tak, by niemożliwe było samoczynne rozwinięcie się go, co mogłoby spowodować zwarcie. Wyrobem i sprzedażą cewek indukcyjnych zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak ELTII.
Jakie funkcje spełniają cewki indukcyjne?
W zależności od tego, jaką liczbę zwojów zastosowano w cewkach indukcyjnych, mogą one mieć inne parametry. Najczęściej mają za zadanie:
przechowywać energię
Indukcyjność cewek polega na tym, że przechowują one energię oraz tworzą pole magnetyczne. Ich możliwości w tym zakresie mogą rosnąć wraz z zastosowaniem większej liczby zwojów. Indukcyjność wyrażana jest w Henrach.
filtrowania energii
Cewka może przyczyniać się do blokowania przepływu energii elektrycznej o zmiennych wartościach.
Cewki indukcyjne często są zestawiane z innymi elementami, dzięki czemu mogą zapobiegać skokom napięcia czy powstawaniu zakłóceń w układzie.
Gdzie mają zastosowanie cewki indukcyjne?
Takie produkty są wykorzystywane w wielu układach elektrycznych. Mają zastosowanie przy budowie:
transformatorów,
dławików,
elektrozaworów,
lamp,
filtrów przeciwzakłóceniowych,
czujników indukcyjnych,
przetworników typu DC/DC.
To tylko kilka przykładów wykorzystania cewki indukcyjnej w układach elektrycznych. W zależności od tego, z jakimi komponentami zostanie połączona i w jaki sposób będzie zbudowana, można ją wykorzystać w różny sposób. Dlatego na rynku można znaleźć cewki, gdzie zastosowano zarówno kilka, jak i kilkaset zwojów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana