Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różni się kamera szybka od ultraszybkiej?

Spis treści
Przeprowadzanie i rejestracja rozmaitych procesów chemicznych czy balistycznych, a następnie analiza uchwyconego ruchu wymagają zastosowania szczególnego rodzaju kamer. Standardowe modele nie są bowiem dość czułe i sprawne, by były w stanie nagrać obrazy niewidoczne dla ludzkiego oka. W tym celu wykorzystywane są kamery szybkie oraz ultraszybkie. Sprawdźmy, czym różnią się one od siebie, a także gdzie są najczęściej wykorzystywane!
Kamery szybkie
Główną różnicą pomiędzy kamerami szybkimi i ultraszybkimi jest oczywiście prędkość oraz rozdzielczość zapisu obrazu. Modele szybkie zapewniają rejestrację obrazu w 4K, a więc 4096 x 2304 pikseli i z szybkością wynoszącą nawet 938 klatek na sekundę (1000 fps przy rozdzielczości 4096 x 2160 px). Modele posiadające rozdzielczość 1 Mpx są w stanie rejestrować do 76000 fps (model TMX 7510). Jest to bardzo duża prędkość umożliwiająca swobodną rejestrację szybkozmiennych procesów, które w normalnych warunkach nie są widoczne gołym okiem. Spośród pozostałych cech kamer szybkich warto wymienić:
-
możliwość pracy w trudnych warunkach i niesprzyjającym środowisku zakładów przemysłowych,
-
wzmocnione konstrukcje,
-
niewielkie wymiary i waga.
Kamery ultraszybkie
Kamery ultraszybkie wyróżniają się jeszcze większą prędkością i dokładnością zapisu obrazu. Rejestrują nawet miliard klatek na sekundę i mają niezwykłą rozdzielczość, dzięki czemu są w stanie bez problemu uchwycić zmiany zachodzące z ekstremalnymi prędkościami niemożliwymi do nagrania za pomocą innych sprzętów czy metod.
Poszczególne kamery ultraszybkie różnią się od siebie wieloma parametrami i możliwościami, w związku z czym cechują się bardzo szerokim zastosowaniem zarówno w branży przemysłowej, jak i dziedzinach związanych np. z motoryzacją. Co więcej, mogą one rejestrować obraz kolorowy lub czarnobiały.
Do czego wykorzystywane są kamery szybkie i ultraszybkie?
Konieczność rejestracji bardzo szybkiego ruchu wymagana jest przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, lotniczej, balistycznej czy związanej z materiałami wybuchowymi. Kamery szybkie i ultraszybkie, które znajdziesz w ofercie takich firm, jak np. EC TEST Systems, służą do nagrywania:
-
pękania i kawitacji,
-
wyładowań elektrycznych,
-
procesów chemicznych, takich jak spalanie,
-
testów zderzeniowych,
-
reakcji materiałów wybuchowych.
Warto wspomnieć, że sprzęty tego typu znajdują swoje zastosowanie nie tylko w celu dokonywania istotnych badań naukowych, ale też w przemyśle filmowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana