Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest przetwornica częstotliwości i gdzie znajduje użytek?
Interesujesz się automatyką? Z pewnością spotkałeś się kiedyś z terminem „przetwornica częstotliwości”. Czy wiesz, że w rzeczywistości jest ona rodzajem sterownika silnika? Sterowanie odbywa się za pomocą zmiany częstotliwości oraz napięcia zasilania. Wiesz, że przetwornica kontroluje też czas zmian tempa pracy silnika w momencie rozruchu i zatrzymywania? Chcesz wiedzieć więcej w tym temacie? Sprawdź, gdzie stosowane są przetwornice.
Do czego służy przetwornica częstotliwości?
Sterowanie napięciem i częstotliwością silnika to jeden ze sposobów działania przetwornicy częstotliwości. Odpowiada także za regulację prędkości obrotowej. Jest to korzystne ze względu na generowanie oszczędności energii oraz poprawianie wydajności, a także konwersję mocy. Przetwornica może również dopasować prędkość swojej pracy do parametrów procesowych. Tym samym, nowoczesne przetwornice kontrolują wydajność, zwiększając produktywność. Szukając odpowiedniej przetwornicy częstotliwości, warto zapoznać się z ofertą firmy projektującej i produkującej układy automatyki Enel-Dystrybucja w Gliwicach.
Korzyści wynikające z zastosowania przetwornicy częstotliwości w silnikach?
Przetwornice częstotliwości warunkują oszczędzanie energii, dążąc do zoptymalizowania jej zużycia, dostarczając odpowiedni jej poziom w zależności od aktualnego zapotrzebowania urządzenia. Tego typu sterowniki są znacznie korzystniejsze od trybu bezpośredniego (DOL), ponieważ w tym przypadku silnik pracuje z maksymalną prędkością, niezależnie od tego, czy aktualne zapotrzebowanie jest niskie, czy wysokie. Warto wiedzieć, że szacuje się, iż przetwornice częstotliwości pozwalają na wygenerowanie aż 40% oszczędności w kosztach ponoszonych za paliwo i energię. Przekłada się to na zmniejszenie śladu węglowego systemu, gdzie zostały zainstalowane. Z kolei w układach hybrydowych, w których wykorzystywane są akumulatory, przetwornice częstotliwości odpowiadają za konwersję mocy.
Gdzie stosuje się przetwornice częstotliwości?
Przetwornice częstotliwości najczęściej stosuje się przy sterowaniu wentylatorami, sprężarkami i pompami. Taki użytek stanowi aż 75% ogółu zastosowań przetwornic. Jak widać, przetwornica użytkowana jako sterownik systemu napędzanego silnikiem pozwala oszczędzać energię i redukować zużycie prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana