Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co zaliczamy do urządzeń energoelektronicznych?
Urządzenia energoelektroniczne otaczają nas zewsząd. Znajdują się w odbiornikach, które używamy w trakcie pracy oraz w wolnym czasie. Obecnie trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez nich, bo niemal każda dziedzina życia jest oparta na energoelektronice. Ale co tak naprawdę zaliczamy do urządzeń energoelektronicznych? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić i do jakich konkretnie celów się ich używa?
Czym jest urządzenie energoelektroniczne?
Urządzenie energoelektroniczne jest odpowiedzialne za przekształcanie energii elektrycznej pomiędzy obwodami, które różnią się od siebie wartościami napięć, prądów i częstotliwości. Służy również do sterowania przepływem energii elektrycznej.
To na przekształtnikach opiera się współczesna elektronika, bowiem z ich pomocą można dowolnie kształtować postać energii elektrycznej w różnych odbiornikach. Ich zakres zastosowania jest niezwykle szeroki, przez co wykorzystywane są niemal we wszystkich dziedzinach elektroniki przemysłowej. Ich znaczenie najlepiej obrazuje to, że aż około 20-30 procent energii w Polsce jest przetwarzane przez te urządzenia.
Rodzaje urządzeń energoelektronicznych
Istnieje kilka rodzajów urządzeń energoelektronicznych przekształcających energię elektryczną, które są niezbędne w energoelektronice. Podstawowym kryterium ich podziału jest rodzaj przetwarzania energii elektrycznej. Opierając się na nim wyróżniamy następujące przekształtniki: falowniki, prostowniki, przetworniki napięcia zmiennego i przetworniki napięcie stałego.
We współcześnie produkowanych odbiornikach znaleźć się może od jednego do nawet kilku przekształtników. Urządzenia te można zamówić u wielu dostawców podzespołów elektronicznych, w tym między innymi producenta energoelektroniki Markel.
Do czego służą falowniki i prostowniki?
Falownik mocy to urządzenie umożliwiające zachodzenie procesu falowania, które definiujemy jako przekazanie energii z obwodu napięcia stałego do obwodu napięcia przemiennego (DC/AC). Falownik zmienia więc prądy i napięcia stałe na zmienne (DC/AC). Natomiast prostownik odpowiedzialny jest za zjawisko nazywane prostowaniem, co oznacza przekazywanie energii z obwodu napięcia przemiennego do obwodu napięcia stałego (AC/DC).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana