Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
8 najczęstszych przyczyn awarii instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych systemów w każdym budynku. Dlatego niezbędne jest, żeby działała bez zarzutu, a do awarii dochodziło możliwie jak najrzadziej. Kiedy jednak już się zdarzą, trzeba działać szybko i rozpoznać źródło problemu. W przeciwnym razie może dojść do kolejnych uszkodzeń w przyszłości, co może znacznie wpłynąć na jakość całej instalacji.
Jakie są najczęstsze przyczyny awarii instalacji elektrycznych?
Przyczyny awarii bardzo często pochodzą z niewłaściwego montażu systemu i jego komponentów. Przeważnie dochodzi do nich przez:
źle poprowadzone przewody,
zbyt małą ilość gniazdek elektrycznych,
zbyt mały przekrój zamontowanych przewodów,
słabej jakości komponenty wykorzystane w instalacji,
niską moc przyłączeniową.
Wynikają one z błędów elektryka lub projektanta. Instalacja elektryczna musi być wykonana dokładnie, z dbałością o wszystkie komponenty. Jeśli kable zostaną zamontowane w złym miejscu albo w budynku będzie za mało gniazd, bardzo szybko korzystanie z nich może stać się problematyczne i niewygodne, co zmusi do przebudowania większej części albo nawet całego systemu.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje instalacji elektrycznej?
Czasami instalacja elektryczna jest wykonana poprawnie i działa sprawnie, a uszkodzenia wynikają z jej późniejszego użytkowania. Przyczyną awarii w takich sytuacjach mogą być:
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie materiały elektryczne?
uszkodzone urządzenia podpięte do instalacji, takie jak ładowarki, sprzęt AGD czy komputery,
uszkodzenie przewodu, na przykład podczas wiercenia czy remontu,
szkodliwe warunki atmosferyczne, szczególnie wilgoć, która może być niebezpieczna dla niezabezpieczonych kabli i innych komponentów instalacji.
Ważne jest więc, aby domownicy uważali na sprzęt elektryczny i nie korzystali z tych urządzeń, które są wyraźnie uszkodzone. Koniecznie muszą także na bieżąco zgłaszać wszelkie usterki instalacji.
Przeczytaj również: Dlaczego montaż instalacji elektrycznej warto powierzyć profesjonalistom?
Jak zapobiegać awariom sieci elektrycznych?
Awarie będą się zdarzały, zwłaszcza jeśli instalacja jest stara. Są jednak sposoby na minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Najważniejszy z nich to korzystanie z usług doświadczonych monterów i projektantów, takich jak firma Grawel. Usługa wykonana szybko oraz z tanich komponentów może pomóc jednorazowo zaoszczędzić, ale znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wykorzystania w instalacji słabej jakości komponentów. Koniecznie trzeba także we własnym zakresie dbać o system. Nie należy naprawiać niczego na własną rękę ani samodzielnie zmieniać ułożenia kabli. Każdy remont trzeba zaplanować też tak, żeby przypadkowo nie uszkodzić podczas jego trwania żadnych elementów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana